Zapalenie rogówki i spojówki - Dbaj o wzrok - zaufaj okuliście

MEDserwis.pl >Zapalenie rogówki i spojówki - Dbaj o wzrok - zaufaj okuliście

Zapalenie rogówki i spojówki - Dbaj o wzrok - zaufaj okuliście

Medserwis: Panie doktorze co powinniśmy robić by jak najdłużej cieszyć się dobrym wzrokiem?

dr.Mirosław Jaworowski: Człowiek musi mieć komfort widzenia. Jeśli takiego komfortu nie ma, najprawdopodobniej cierpi na chorobę narządu wzroku lub ma wadę wymagającą stosowania szkieł korekcyjnych.
Oko, podobnie jak cały nasz organizm wymaga odpowiednich warunków pracy, w związku z tym jeżeli będziemy dbać o siebie, to również oczy będą w dobrej kondycji.
Unikajmy wszelkich rodzajów zagrożeń środowiskowych wpływających niekorzystnie na nasz organizm.
Żyjmy zdrowo. Higieniczny tryb życia, właściwe odżywianie, unikanie używek, miejsc, w których otoczenie może mieć negatywny wpływ na zdrowie oczu i nie tylko oczu to klucz do zdrowia. Częste przebywanie w zadymionych pomieszczeniach nie tylko wysuszy śluzówkę oka, ale wpłynie też na stan naszych płuc, gardła, skóry czy włosów.
Wielogodzinne wpatrywanie się w ekran monitora może grozić nie tylko wadą wzroku ale także problemami z kręgosłupem.
Podobnie jest z posiłkami: jeżeli będziemy nadmiernie solić, grozi nam nadciśnienie tętnicze, które osłabia narząd wzroku i może prowadzić do zaćmy.
Jeśli uzupełnimy naszą dietę pokarmami z zawartością witamin A i C, możemy być pewni, że nasze oczy odwdzięczą się nam sprawnością.
Polecam jedzenie warzyw takich jak marchewka czy kapusta oraz bardzo pożytecznych dla wzroku borówek i jagód.
Poza sezonem flawonidy, witaminy, cukry, pektyny, kwasy organiczne, polifenole zawarte w borówce uzupełniać możemy poprzez przyjmowanie preparatów zawierających wyciąg z tego owocu.

Medserwis: Jak zapobiegać problemom z oczami?

MJ: Najprościej byłoby unikać tych wszystkich sytuacji, w których nasze oczy są narażone na niekorzystne działanie czynników takich jak, promieniowanie słoneczne, kurz, klimatyzacja, zmęczenia oczu wywołanego długą pracą przed monitorem komputera, oglądaniem telewizji czy nadmiernego wysilania oczu, co dzieje się na przykład w trakcie długotrwałego prowadzenia samochodu.
Dla większości aktywnych osób, nie jest to możliwe, dlatego też powinniśmy stosować różnego rodzaju zabezpieczenia. Trzeba pamiętać o tym, by na słońce wychodzić w okularach z filtrem chroniącym nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem. Podczas pracy w ogrodzie, w trakcie remontu czy majsterkowania należy nakładać specjalne ochronne okulary, stanowiące barierę zarówno dla kurzu jak i szkodliwych substancji podrażniających śluzówkę.
Pracując przed komputerem, trzeba zadbać o to, by monitor był wyposażony w specjalny filtr chroniący nasze oczy, używać okularów do pracy z komputerem i pamiętać o zasadach, które pozwolą na bezpieczną pracę z tym urządzeniem: co jakiś czas robić przerwę w pracy, zamykać oczy i poruszać gałkami, stosować sztuczne łzy, ustawić monitor w odległości 50 - 70 cm od oczu tak, by środek monitora znajdował się 10 – 20 cm poniżej oczu, dbać o nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym się pracuje, dla oszczędzenia wzroku stosować czarną czcionkę na białym tle.
Nie zmuszajmy oczu do nadmiernego wysiłku. Oko, podobnie jak każdy narząd, po dłuższej pracy potrzebuje odpowiedniego wypoczynku.
Dbajmy o to by nasze oczy nie ulegały nadmiernemu wysychaniu. Mimo, że są one nawilżane przez łzy, to jednak klimatyzacja czy przesuszone otoczenie powoduje, że wysychają.
Oprócz wymienionych sposobów, warto zadbać o wspomnianą wcześniej dietę, z odpowiednią suplementacją witamin i mikroelementów. Dobry wpływ na wzrok mają jagody i borówki. W praktyce sprawdzili to angielscy lotnicy z RAF-u, którzy podczas wojny spożywali duże ilości przetworów z borówek i mieli lepszy wzrok od lotników niemieckich.

Medserwis: Stosując się do zasad, o których Pan powiedział możemy uniknąć problemów z oczami. Na wiele chorób i wad nie mamy jednak wpływu. Z jakimi schorzeniami najczęściej zgłaszają się do Pana pacjenci?

MJ: W swojej praktyce lekarskiej mam do czynienia zarówno z dorosłymi jak i dziećmi.
U małych pacjentów dominującym problemem są zapalenia spojówek, zarówno o podłożu bakteryjnym i wirusowym. Bardzo częstym powodem wizyty w gabinecie okulistycznym jest stan zapalny wywołany alergią.
Rozpoznajemy wiele wrodzonych wad wzroku u dzieci. Krótkowzroczność, nadwzroczność. Często objawy takiej wady nie wiążą się z zaburzeniami widzenia. Pierwszym niepokojącym obrazem problemów ze wzrokiem są bóle głowy.
Ilość dzieci i młodzieży z wadami wzroku jest bardzo duża. Wada dotyczy czasem jednego oka. Najczęściej rozpoznaje się krótkowzroczność, uważaną niegdyś wyłącznie za wadę wrodzoną. Obecnie, wadę tę do wartości minus 3 dioptrii uważa się za wadę nabytą. Krótkowzroczność ujawnia się najczęściej w wieku szkolnym, dlatego rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na ewentualne dolegliwości ze strony narządu wzroku, na które skarży się dziecko .

Pacjenci dorośli zgłaszają się również ze stanami zapalnymi spojówek oraz z wadami wzroku.
Jest wielu pacjentów z chorobami dotyczącymi ostrości widzenia i narządu wzroku, takimi jak: zaćma i jaskra.
Są pacjenci z powikłaniami cukrzycy i nadciśnienia tętniczego. W przypadku tych pacjentów dochodzi do zmian naczyniowych w oku. Zdarzają się pacjenci z neuropatią, zespołami niedokrwiennymi objawiającymi się zanikiem widzenia w oku. Choroby układu krążenia bardzo często manifestują się zaburzeniami widzenia.

Zgłasza się coraz więcej osób z zespołem suchego oka. Dotyczy to głównie osób pracujących przed komputerem w przesuszonych, klimatyzowanych pomieszczeniach. Komputer emituje dużo ciepła powodującego wysuszanie gałki ocznej, a w szczególności rogówek.
Intensywne wpatrywanie się w ekran komputera wpływa na spadek liczby mrugnięć, co dodatkowo przyczynia się do wystąpienia zespołu suchego oka. Środkiem zapobiegawczym w tym przypadku jest higiena pracy, wypoczynek dla oka, zabezpieczenia mechaniczne ( filtry i okulary) oraz nawilżanie oczu poprzez stosowanie sztucznych łez.

Zobacz więcej >>

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl